Logowanie
Witamy na stronie Bractwa Kurkowego w Poniecu
Uroczystość nadania sztandaru i strzelanie o tytuł króla zniwnego PDF Drukuj Email
Święto ponieckich braci kurkowych

W słoneczną sobotę 3 września 2011 r. Bractwo Kurkowe w Poniecu obchodziło podniosłą uroczystość nadania i poświęcenia sztandaru. Oprócz braci kurkowych z Ponieca przybyło kilkanaście pocztów sztandarowych reprezentujących organizacje kurkowe z terenu Wielkopolski. Wśród pocztów sztandarowych był obecny również stary sztandar Bractwa Kurkowego w Poniecu, ufundowany w 1929 r. Został on wypożyczony na jeden dzień z Muzeum Okręgowego w Lesznie. W uroczystościach wzięli udział również liczni goście reprezentujący władze administracyjne, samorządowe, szkoły i organizacje społeczne.
Uczestnicy uroczystości przybyli na stadion przy ul. Harcerskiej, skąd pochodem, przy dźwiękach orkiestry Gminnego Centrum Kultury, udali się na rynek. Tutaj komendant Bractwa Paweł Sierakowski złożył meldunek prezesowi Michałowi Mikołajczykowi o gotowości do rozpoczęcia obchodów. Odegrano hymny – państwowy i bracki oraz dokonano wciągnięcia na maszt flagi państwowej i brackiej. Sekretarz Bractwa, Grzegorz Wojciechowski, przedstawił zarys dziejów organizacji od początków do chwili obecnej. Została odczytana lista 34 fundatorów sztandaru. W trakcie odczytywania listy przez strzelmistrza Bractwa Dariusza Kędziorę, reprezentanci fundatorów symbolicznie wbijali gwoździe pamiątkowe w drzewce sztandaru i wpisywali się do księgi fundatorów.
Kapelan Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP ks. Henryk Marczewski i proboszcz parafii w Poniecu ks. kanonik Leon Kamiński dokonali poświęcenia sztandaru, po czym został on przekazany przez Komitet Fundatorów na ręce prezesa Bractwa Kurkowego w Poniecu. Duże znaczenie symboliczne miała chwila, kiedy nastąpił „pocałunek sztandarów”. Nowo poświęcony sztandar Bractwa i stary z 1929 r., dotknęły się, w ten sposób symbolizując ciągłość tradycji w myśl maksymy wypisanej na nowym sztandarze „Ojców wzorem i dla ojców chwały”. Poczet przeszedł przed frontem zgromadzonych bractw dokonując prezentacji nowego sztandaru.
Więcej…
 
7 maja 2011 r. strzelanie królewskie PDF Drukuj Email
7 maja 2011 Bractwo Kurkowe w Poniecu odbyło doroczne strzelanie królewskie. Jest to drugie już strzelanie królewskie w historii odrodzonego Bractwa, ale pierwsze zorganizowane z oprawą nawiązującą do tradycji przedwojennych.
 
Pochód braci i gości, wśród których były władze gminy Poniec - burmistrz Jacek Widyński, przewodniczący rady Miejskiej Jerzy Kusz, strażacy oraz bracia z zaprzyjaźnionego bractwa z Jutrosina przeszedł przez miasto na czele z orkiestrą. Najpierw pochód udał się po dotychczasowego króla – Jana Łukasika, a następnie do kościoła na mszę św. w czasie której nastąpiło poświęcenie insygniów królewskich. W czasie przemarszu bracia złożyli wiązankę w miejscu straceń 1939 r. na ponieckim rynku. Po mszy, bracia i goście udali się na śniadanie do restauracji „Kryształowa”. W trakcie śniadania brat Fabian Małecki z Bractwa Kurkowego w Jutrosinie został odznaczony medalem ponieckiego bractwa za współpracę między obydwoma organizacjami.
Więcej…
 
8 kwietnia 2011 r. zebranie walne PDF Drukuj Email
W piątek 8 kwietnia 2011 r. odbyło się roczne walne zebranie sprawozdawcze Bractwa Kurkowego w Poniecu. W zebraniu uczestniczyło 22 członków. W imieniu zarządu sprawozdanie z działalności Bractwa za okres od chwili powstania 13 listopada 2009 r. złożył sekretarz Bractwa Grzegorz Wojciechowski. Zebrani jednogłośnie udzielili zarządowi absolutorium. Prezes Michał Mikołajczyk przedstawił plan działań na okres najbliższego roku sprawozdawczego, tj. do kwietnia 2012 r. Podstawowym zadaniem jest budowa strzelnicy przy drodze w kierunku Sowin. Planuje się także odbycie następujących imprez: strzelania królewskiego w maju 2011 r., strzelania żniwnego we wrześniu 2011, w czasie którego nastąpi nadanie sztandaru i strzelanie niepodległościowe w dn. 11 listopada 2011 r. Bractwo weźmie udział w imprezach organizowanych przez inne organizacje strzeleckie. Włączy się także w uroczystości gminne, takie jak np. obchody świąt narodowych. Nad planem zamierzeń wywiązała się ożywiona dyskusja, która dotyczyła głównie szczegółów budowy strzelnicy. Bracia na rzecz budowy tego obiektu zadeklarowali pomoc finansową i rzeczową.
 
Władze bractwa PDF Drukuj Email
Zarząd Bractwa
Prezes - Dariusz Kędziora
Wiceprezes – Jerzy Szwarczyński
Wiceprezes – Włodzimierz Kosik
Sekretarz – Grzegorz Wojciechowski
Skarbnik – Jan Łukasik
Strzelmistrz – Janusz Grześkowiak
Komendant – Paweł Sierakowski
Członek Zarządu – Marek Konieczny
Członek Zarządu – Grzegorz Pazdaj

Komisja Rewizyjna

Adam Przygoda – przewodniczący
Krzysztof Nowicki – członek
Kazimierz Musielak – członek

Sąd Honorowy

Jacek Gilewski – przewodniczący
Maciej Pawlak – członek
Andrzej Zygmanowski – członek


 
Lista członków PDF Drukuj Email
 1. Andrzejak Leszek
 2. Andrzejewski Henryk
 3. Boguszyński Jakub
 4. Boguszyński Krzysztof
 5. Dziubałka Andrzej
 6. Dziubałka Tomasz
 7. Glonek Jarosław
 8. Glonek Marek
 9. Gilewski Jacek
 10. Giera Piotr
 11. Giera Daniel
 12. Kędziora Dariusz
 13. Kędziora Filip
 14. Kędziora Jakub
 15. Klimasz Mikołaj - kadet
 16. Kosik Włodzimierz
 17. Kozanecki Przemysław
 18. Konieczny Jakub - kadet
 19. Konieczny Marek
 20. Kuropka Maksymilian - kadet
 21. Kuropka Piotr
 22. Lisiak Piotr
 23. Łukasik Jan
 24. Malczyk Marek
 25. Mikołajczyk Michał
 26. Morchel Maciej
 27. Musielak Kazimierz
 28. Nowaczyk Marek
 29. Nowicki Krzysztof
 30. Pawlak Maciej
 31. Pazdaj Grzegorz
 32. Piskorski Zbigniew
 33. Radzimski Leszek
 34. Radzimski Jacek
 35. Radzimski Tomasz
 36. Przygoda Adam
 37. Sierakowski Paweł
 38. Szwarczyński Jerzy
 39. Szubert Tadeusz
 40. Wojciechowski Grzegorz
 41. Wolanin Andrzej
 42. Zygmanowski Andrzej
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 następna > ostatnia >>

Strona 8 z 8

Goście

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości