Logowanie
Witamy na stronie Bractwa Kurkowego w Poniecu
strzelanie królewskie PDF Drukuj Email
Strzelanie królewskie

W sobotę 16 maja 2015 r. już po raz szósty odbyło się strzelanie o tytuł króla Bractwa Kurkowego w Poniecu. Rozpoczęło się tradycyjnie przemarszem przez miasto, złożeniem wiązanki pod miejscem upamiętniającym egzekucję na ponieckim rynku w 1939 r. i mszą w kościele parafialnym w intencji braci kurkowych i ich rodzin. Po mszy uczestnicy udali się na strzelnicę. Przed rozpoczęciem zawodów odbyło się otwarcie nowego obiektu – wiaty, którą nazwano „Gościńcem Brackim”. W budowie Gościńca najbardziej zasłużyli się bracia : Andrzej Wolanin, Piotr Kuropka, Leszek Andrzejak i sympatyk Bractwa – Mariusz Kutzmann.
O godzinie 14.00 rozpoczęły się zawody strzeleckie. Jak zwykle oprócz ponieckich braci kurkowych udział w nich brali bracia i siostry innych bractw oraz osoby niezorganizowane. W tym roku na strzelnicę przybyli członkowie bractw z Rawicza, Rydzyny, Włoszakowic, Krobi, Borku, Pogorzeli, Pleszewa, Wrześni, Śmigla.
Po kilkugodzinnych zmaganiach zostały ogłoszone wyniki.
Królem kurkowym 2015 r. został Dariusz Kędziora. W skład świty królewskiej weszli:
2. miejsce – Krzysztof Nowicki ( I marszałek)
3. miejsce – Piotr Kuropka ( II marszałek)
4.miejsce – Piotr Giera ( I rycerz)
5. miejsce – Krzysztof Boguszyński
6. miejsce – Grzegorz Wojciechowski ( I giermek)
7. miejsce – Leszek Andrzejak ( II giermek)
Księciem kurkowym, czyli młodzieżowym mistrzem bractwa został Mikołaj Klimasz. W skład świty książęcej weszli:
2. Jakub Konieczny
3. Maksymilian Kuropka
Wyniki pozostałych konkurencji są następujące:
Strzelanie o tarczę ustępującego króla kurkowego 2014 Andrzeja Dziubałki :
1. Jerzy Mierzyński
2. 2. Filip Kędziora
3. Tadeusz Dekiert
Strzelanie o tarczę bracką ( losową)
1. Dariusz Kędziora
2. Andrzej Wierzbicki
3. Jerzy Nowak
Strzelanie o ryngraf przechodni brata Jarosława Glonka
1. Krzysztof Mitkowski
2. Jacek Gilewski
3. Zdzisław Karczmarek
Strzelanie o szablę
1. Jakub Boguszyński
2. Filip Kędziora
3. Ryszard Bura
Strzelanie pań:
1. Nina Boguszyńska
2. Renata Maciejewska
3. Michalina Szwarczyńska
4. i 5 Stanisława Kędziora i Jagoda Łasicka
6. Stefania Kuropka

Strzelanie do kura
1. Jan Łukasik
2. Leszek Andrzejak
3. Grzegorz Pazdaj

Zwycięzcy w poszczególnych konkurencjach otrzymali oprócz artystycznie wykonanych tarcz także medale, puchary i upominki rzeczowe.

 
Pięciolecie Bractwa i Strzelanie Niepodległościowe PDF Drukuj Email

W niedzielę, 9 listopada 2014 r. ponieckie Bractwo Kurkowe obchodziło piątą rocznicę utworzenia. Była to okazja do podsumowania dotychczasowego dorobku. Obchody pięciolecia były połączone z dorocznym Strzelaniem Niepodległościowym.
W ciągu pięciu lat Bractwo wybudowało własnymi siłami strzelnicę, uzyskało sztandar, a jego członkowie zdobyli wiele trofeów strzeleckich. Corocznie organizuje różne zawody strzeleckie: królewskie, niepodległościowe, „Na powitanie lata”. Od 2012 r. odbywa się rywalizacja w ramach Ponieckiego Grand Prix i o tytuł najlepszego strzelca Bractwa. W zawodach na ponieckiej strzelnicy udział biorą liczni bracia z innych organizacji oraz osoby niezrzeszone. Bractwo włącza się w organizację imprez gminnych i bierze udział w uroczystościach narodowych.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Chrystusa Króla, po której złożono wiązankę na miejscu straceń z 1939 r. Następnie wszyscy uczestnicy przejechali na strzelnicę, gdzie rozpoczęto trwające wiele godzin zawody.
Główne trofeum stanowił Wielki Srebrny Order na wstędze Bractwa Kurkowego. Jego zdobywcą został Aleksander Mitkowski z Bractwa Kurkowego we Wrześni. Drugie miejsce zajął Krzysztof Boguszyński, a trzecie Roman Grzegorz z Głogowa.
Co roku podczas Strzelania Niepodległościowego ma miejsce rywalizacja o szablę ufundowaną przez wiceprezesa Bractwa Jerzego Szwarczyńskiego. W tym roku zdobył ją Leszek Andrzejak, drugie miejsce zajął Aleksander Mitkowski, a trzecie Arkadiusz Wronka ze Świętoszowic.
Wyniki pozostałych konkurencji przedstawiają się następująco:
- strzelanie o Puchar Burmistrza Ponieca – Tomasz Pawłowski ( Rawicz, 1 miejsce), Aleksander Mitkowski ( 2.miejsce), Jerzy Nowak ( 3 miejsce)
- strzelanie do tarczy sponsorowanej przez brata Piotra Kropkę: Tomasz Pawłowski ( 1 miejsce), Filip Kędziora ( 2 miejsce), Jerzy Nowak (3 miejsce)
- strzelanie do tarczy losowej : Krzysztof Łabusinski ( Krobia, 1. miejsce), Aleksander Mitkowski ( 2 miejsce), Błażej Biegański ( 3 miejsce).
Wśród pań najlepsza była Nina Boguszyńska, przed Stefanią Kropką oraz Izabelą Zamelską. W strzelaniu dla dzieci zwyciężył Mikołaj Kimasz, drugi był Maksymilian Kuropka, a trzeci Jakub Konieczny. Kura strącił Ryszard Dudek z Włoszakowic, drugi był Krzysztof Smoleński, a trzecia Izabela Zamelska.
Na zakończenie strzelania wręczono również Ponieckie Grand Prix, którego zdobywcą został Jacek Gilewski. Drugie miejsce w tej rywalizacji zajął Andrzej Kuźma Kuźma z Rydzyny, a trzecie Krzysztof Łabusinski z Krobi. Oprócz pucharów zwycięzcy otrzymali cenne nagrody rzeczowe: telewizor, rower, tablet.
Najlepszym strzelcem Bractwa Kurkowego w sezonie 2013 – 2014 został Filip Kędziora, drugi był Dariusz Kędziora, a trzeci Jacek Gilewski.
W uroczystościach oprócz ponieckich braci udział brali członkowie bractw kurkowych z Krobi, Rydzyny, Rawicz, Głogowa, Śmigla, Sieroszewic, Ostrowa, Włoszakowic a także goście honorowi na czele z burmistrzem Ponieca Jackiem Widynskim, przewodniczącym rady Miejskiej Jerzym Kuszem oraz przedstawiciele organizacji i szkół. Goście złożyli życzenia Bractwu dalszych owocnych lat pracy. Pamiątkowe odznaczenia i wyróżnienia zostały wręczone tym braciom, którzy pracowali od początku i szczególnie zasłużyli się dla utworzenia Bractwa. Wśród nich najważniejszy jest Jerzy Szwarczyński, wiceprezes Bractwa, który pięć lat temu swoim zapałem potrafił przyciągnąć innych do idei brackiej.


 
Turniej strzelecki gimnazjalistów PDF Drukuj Email
W sobotę, 18 października na strzelnicy Bractwa Kurkowego spotkali się gimnazjaliści z Ponieca i Żytowiecka. Celem tego spotkania było rozegranie turnieju strzeleckiego. Otwarcia zawodów dokonał prezes Bractwa Dariusz Kędziora. Pokrótce omówił działalność braci kurkowych i pokazał broń, z której odbędzie się strzelanie. Zapoznał wszystkich także z zasadami bezpieczeństwa. Turniej rozegrano w dwóch konkurencjach: strzelaniu z kbks na odległość 50 m i strzelaniu do kura. W pierwszej z wymienionych konkurencji zwyciężył Adam Sierakowski z Ponieca. Drugie miejsce zajął Bartosz Hasiński z Żytowiecka, a trzecie Nina Boguszyńska z Ponieca. Kura strącił Paweł Piotrowski z Żytowiecka. Drugie miejsce zajęła Kinga Matysiak, a trzecie Bartosz Hasiński (oboje z Żytowiecka). Po zakończeniu zawodów nastąpiło wręczenie nagród. Uczniowie mieli również możliwość wypróbowania swoich umiejętności w strzelaniu z pistoletu i obejrzeć strzelanie z broni czarnoprochowej.
 
Strzelanie żniwne 2014 PDF Drukuj Email
W dniu 6 września 2014 r. na strzelnicy Bractwa Kurkowego w Poniecu odbyło się doroczne strzelanie o tytuł króla żniwnego 2014. Oprócz bracu z Ponieca udział brali członkowie bractw kurkowych z Jutrosina, Krobi i Rydzyny. Przed rozpoczeciem zawodów odbyło się zaprzysiężenie nowego członka - Zbigniewa Klimasza.
W wyniku trwających kilka godzin wyłoniono zwycięzców w następujących konkurencjach.
Królem Żniwnym 2014 został Michał Mikołajczyk.
W skład świty królewskiej weszli zdobywcy kolejnych miejsc.
2. I marszałek - Piotr Giera
3.II marszałek - Maciej Pawlak
4. I rycerz - Paweł Sierakowski
5. II rycerz - Krzysztof Nowicki
6. I giermek Jakub Kedziora
7.II giermek - Leszek Andrzejak
Księciem Żniwnym, czyli młodzieżowym mistrzem Bractwa Kurkowego w Poniecu został Jakub Boguszyński. 
Drugie miejsce zajął Filip Kędziora.
We współzawodnitwie o ryngraf przechodni Ścibora Ponieckiego zwyciężył Krzysztof Łabisinski z Bractwa Kurkowego w Krobi.
Dalsze miejsca zajęli:
2. Jacek Gilewski
3. Henryk Andrzejewski
Tarczę ustępującego króla żniwnego 2013 Marka Koniecznego zdobył Jerzy Mierzyński z Bractwa Kurkowego we Włoszakowicach.

Dalsze miejsca zajęli:
2. Andrzej Kuźma - Bractwo Kurkowe w Rydzynie
3. Filip Kędziora
Tarczęl losową (bracką) zdobył Marek Balcerek z Bractwa Kurkowego w Jutrosinie.
Dalsze miejsca zajęli:
2. Jacek Gilewski
3. Henryk Andrzejewski
Tarczę ufundowaną przez firmę "Kwiatogród" z okazji 25 lecia istnienia zdobył Marek Balcerek - BK Jutrosin
Dalsze miejsca zajęli:
2. Andrzej Kuźma - BK Rydzyna
3. Jakub Boguszyński
Kura strącił Witold Jankowiak - BK Krobia
Dalsze miejsca zajęli:
2. Krzysztof Łabusinski - BK Krobia
3. Kazimierz Musielak
W strzelaniu do tarczy pań zwyciężyła Michalina Szwarczyńska.
Dalsze miejsca zajęły:
2. Nina Boguszyńska
3.Stanisława Kędziora
4. Aneta Giera
5. Małgorzata Szefert
W strzelaniu do tarczy dziecięcej zwycięzył Mikołaj Klimasz.
Dalsze miejsca zajęli:
2. Maksymilian Kuropka
3. Jakub Konieczny

 
Otwarcie strzelnicy i strzelanie królewskie PDF Drukuj Email
Otwarcie strzelnicy Bractwa Kurkowego i strzelanie królewskie

Po niespełna pięciu latach od chwili powstania Bractwo Kurkowe w Poniecu doczekało się własnej strzelnicy. Praca przy wznoszeniu obiektu trwała trzy lata. Wykonali ją sami bracia własnym kosztem. Korzystali także ze wsparcia zaprzyjaźnionych osób oraz organizacji, takich jak: Ochotnicza Straż Pożarna, Ponieckie Stowarzyszenie Wędkarzy „Perkoz” i Koło Łowieckie „Diana”. Uroczyste otwarcie strzelnice miało miejsce w sobotę, 10 maja 2014 r. Przybyły poczty sztandarowe bractw kurkowych z Borku Wielkopolskiego, Dolska, Jutrosina, Krobi, Mieszkowa, Pogorzeli, Rydzyny, Rawicza, Śmigla, Włoszakowic oraz Poznańskiego Bractwa Kurkowego „Grodu Przemysława”. Obecne były także sztandary Okręgu Leszczyńskiego Zjednoczenia Strzeleckich Bractw Kurkowych RP, Ochotniczej Straży Pożarnej i Koła Łowieckiego „Diana”. Spośród zaproszonych gości zjawili się m. in. : wicestarosta gostyński Janusz Sikora, burmistrz Ponieca Jacek Widyński, przewodniczący Rady Miejskiej w Poniecu Jerzy Kusz, proboszcz parafii w Poniecu ks. Krzysztof Szymendera, komendant miejski policji w Lesznie Piotr Leciejewski, dyrektor Gminnego Centrum Kultury Sportu Turystyki i Rekreacji w Poniecu Maciej Malczyk, prezes okręgu leszczyńskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Maciej Osiński, król kurkowy okręgu leszczyńskiego Andrzej Samol.
Uroczystość uświetniała Dziecięco – Młodzieżowa Orkiestra Dęta GCKSTiR oraz jutrosińscy bracia kurkowi, którzy w szczególnych chwilach oddawali strzały z armaty – wiwatówki. Dziewczyny z ponieckiego gimnazjum pomagały w zorganizowaniu pochodu niosąc tarcze.
Uroczystości rozpoczęły się przemarszem uczestników do kościoła parafialnego. Po drodze została złożona wiązanka pod miejscem straceń w 1939 r. Mszę świętą odprawił ks. proboszcz. Następnie uczestnicy udali się na strzelnicę. Po wprowadzeniu sztandarów i odśpiewaniu hymnu strzeleckiego, prezes bractwa Dariusz Kędziora, powitał wszystkich zebranych. Sekretarz bractwa Grzegorz Wojciechowski przedstawił krótki zarys najnowszych dziejów organizacji. Szczególnie ważnym momentem było odsłonięcie tablicy upamiętniającej dzisiejsze wydarzenie. Dokonali tego; Jerzy Szwarczyński – wiceprezes, inicjator odrodzenia Bractwa, Michał Mikołajczyk pierwszy prezes, Krzysztof Nowicki – król kurkowy 2013 i król żniwny 2013 Marek Konieczny. Odsłonięciu towarzyszyły wystrzały armatnie. Po przecięciu wstęgi, ks. proboszcz dokonał poświęcenia obiektu. Zebrani goście wygłosili krótkie gratulacje z okazji wielkiego osiągnięcia, jakim jest wybudowanie strzelnicy.
Po części oficjalnej wszyscy mieli możność posilić się grochówką, a następnie rozpoczęto zawody. Na ich wstępie, prowadzący strzelanie, Jacek Gilewski, zapoznał wszystkich z zasadami bezpieczeństwa i rodzajami konkurencji. Zobowiązał także do zapoznania się z wywieszonym regulaminem bezpieczeństwa, co każdy uczestnik powinien potwierdzić podpisem w specjalnej księdze.
Właściwe zawody rozpoczęły się kilka minut po godzinie 14. 00. Wszystkie konkurencje cieszyły się dużym powodzeniem. Szczególnie jednak walczono o ryngraf ufundowany przez Jarosława Glonka. Jak zwykle wielkie emocje wzbudziło strzelanie do kura. Do tej konkurencji zapisało się 60 osób, co jest rekordem ponieckiej strzelnicy. Wszystkie konkurencje, z wyjątkiem strzelania królewskiego i książęcego miały charakter otwarty. Mogła wziąć w niej każda osoba, także niezrzeszona. Oprócz tego panie miały własną tarczę, a dzieci strzelały z broni pneumatycznej.
Po ponad pięciogodzinnych zmaganiach dokonano podsumowania. Wyniki tegorocznego strzelania są następujące:
Królem kurkowym 2014 – 2015 został Andrzej Dziubałka
Kolejne miejsca zajęli, czyli tworzą świtę królewską:
2. Jacek Gilewski – I marszałek
3. Piotr Giera – II marszałek
4. Jakub Kędziora – I rycerz
5. Leszek Andrzejak – II rycerz
6. Marek Konieczny – I giermek
7. Krzysztof Nowicki – II giermek
Księciem bractwa, czyli mistrzem młodzieżowym został Jakub Boguszyński.
Kolejne miejsca zajęli:
2. Filip Kędziora
3. Tomasz Radzimski
Wyniki pozostałych konkurencji:
Tarcza ufundowana przez ustępująca króla Krzysztofa Nowickiego:
1. Krzysztof Smoleński – Bractwo Kurkowe Jutrosin
2. Jacek Gilewski – Bractwo Kurkowe Poniec
3. Marek Balcerek – Bractwo Kurkowe Jutrosin
Strzelanie o ryngraf Jarosława Glonka:
1. Krzysztof Łabusinski – Bractwo Kurkowe w Krobi
2. Tadeusz Żychlewicz – Bractwo Kurkowe w Pleszewie
3. Krzysztof Smoleński – Bractwo Kurkowe w Jutrosinie
Strzelanie do tarczy ufundowanej przez Wojciecha Szymańskiego, syna Stanisława Szymańskiego, króla Bractwa Kurkowego w Poniecu w 1928 r.
1. Andrzej Kuźma – Bractwo Kurkowe Rydzyna
2. Marek Balcerek – Bractwo Kurkowe Jutrosin
3. Jakub Boguszyński – Bractwo Kurkowe Poniec
Strzelanie do tarczy brackiej ( losowej):
1. Andrzej Samol – Bractwo Kurkowe Rawicz
2. Andrzej Kuźma – Bractwo Kurkowe Rydzyna
3. Piotr Kuropka – Bractwo Kurkowe Poniec
Tarcza dla pań:
1. Michalina Szwarczyńska
2. Nina Boguszyńska
3. Aneta Giera
Strzelanie do tarczy dziecięcej
1. Wiktoria Karkosz
2. Oskar Karkosz
3. Maksymilian Kuropka
Kura strąciła Michalina Szwarczyńska, drugie miejsce zajęła Nina Boguszyńska, a trzecie Sebastian Węcłaś.
Ponadto Jarosław Glonek został odznaczony przez prezesa Okręgu Leszczyńskiego ZKBS RP Macieja Osińskiego Krzyżem Rycerskim Orderu Zasługi. Odznaczenie zostało nadane przez Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP za szczególne osiągnięcia w popularyzacji idei bractw kurkowych.
Po zakończeniu uroczystości bracia i goście bawili się podczas biesiady. 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 9 z 14

Goście

Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości